Wydarzenia
Szczecińskie harcerstwo spod znaku Rodła - wykład Lidii BoguckiejMiejsce: Sala im. Zbigniewa Herberta
W ramach cyklu „Salonik Pomorzoznawczy” zapraszamy na wykład Lidii Boguckiej poświęcony działalności polskiej organizacji harcerskiej w Szczecinie. Spotkanie, którego współorganizatorem jest Komisja Historii Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP, odbędzie się 12 marca 2024 r. o godz. 17.00 w Sali im. Zbigniewa Herberta.
Dziewięćdziesiąt lat temu, 15 lutego 1934 r., powstała w Szczecinie Drużyna Harcerska „Gryf’. Jej założycielem był nauczyciel i działacz polonijny Maksymilian Golisz (1906-1943). Drużyna wchodziła w skład hufca berlińskiego Związku Harcerstwa Polskiego w Niemczech. Po wyjeździe Maksymiliana Golisza do Berlina harcerzami opiekował się pracownik Konsulatu RP w Szczecinie Jarosław Pieniężny. Jesienią 1934 r. zatrudniono nowego nauczyciela Aleksandra Omieczyńskiego (1909-1941), który kontynuował dotychczasową działalność drużyny harcerskiej, a w 1935 r. założył także Gromadę Zuchową „Wiewiórki”. Młodzi Polacy nie tylko spędzali czas w gronie rówieśników, ale także uczyli się języka polskiego, historii i geografii Polski. Szczecińskie zuchy i harcerze chętnie uczestniczyli w wycieczkach i biwakach.
Związek Harcerstwa Polskiego w Niemczech, zgodnie ze statutem, miał wychowywać młodzież polską w duchu narodowym i społecznym w myśl idei i zasad harcerskich. Praca drużyn miała mieć przede wszystkim charakter kulturalno-oświatowy. Organizacja ta była podporządkowana Związkowi Polaków w Niemczech – nie podlegała w żadnej formie, ani nie była organizacyjne związana z ZHP w Polsce.