O czasopiśmie
"Bibliotekarz Zachodniopomorski" jest czasopismem branżowym środowiska bibliotekarskiego, wydawanym w Ksiąznicy Pomorskiej. Ukazuje się od 1959 roku i stanowi forum wymiany poglądów bibliotekarzy z regionu.
W pierwszych latach istnienia drukowano w nim głównie artykuły instrukcyjno-szkoleniowe poświęcone technice pracy bibliotecznej. Po roku 1970 dodano publikacje dotyczące badań nad czytelnictwem, informacją naukową i bibliografią regionalną. Publikujemy opracowania dotyczące m.in. historii bibliotek, ciekawszych księgozbiorów, czytelnictwa czy biblioterapii. Sporo miejsca staramy się także poświęcać rosnącej roli informatyki w działalności bibliotek, jak również nowoczesnym metodom zarządzania informacją. Na łamach „Bibliotekarza Zachodniopomorskiego” propagowana jest współpraca biblioteczna z zagranicą. Prezentujemy też życie kulturalne, literackie i naukowe regionu. Czasopismo udostępnia swoje łamy pracownikom bibliotek publicznych, uniwersyteckich oraz szkolnych, stając się płaszczyzną wymiany doświadczeń zawodowych. Warto zwrócić uwagę na zamieszczaną w poszczególnych numerach „Kronikę działalności Bibliotek i Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich”, która – dokumentując wszystkie ważniejsze wydarzenia z działalności placówek bibliotecznych – jest nieocenioną pomocą w rejestracji i odtwarzaniu dziejów bibliotek i życia kulturalnego regionu.
Przez 50 lat istnienia „Bibliotekarz Zachodniopomorski” przechodził ewolucję szaty graficznej oraz zawartości treściowej. Od 2009 roku Redakcja podjęła decyzję o poszerzeniu ramówki m.in. o tekst naukowy oraz zwiększeniu ilości materiałów graficznych. Dzięki strukturom Zachodniopomorskiej Biblioteki Cyfrowej udostępniliśmy również pismo w Internecie w postaci plików pdf. Oprócz kwartalnika, od kilku lat w serii „Bibliotekarza Zachodniopomorskiego” publikowane są materiały pokonferencyjne i monografie.
Pismo dociera do bibliotek publicznych województwa zachodniopomorskiego, bibliotek wchodzących w skład Zachodniopomorskiego Porozumienia Bibliotek, niektórych bibliotek naukowych i publicznych w Polsce. W formie wymiany międzybibliotecznej trafia za granicę m.in. do bibliotek w Waszyngtonie, St. Petersburgu, Lubece, Marburgu, Berlinie, Greifswaldzie, Rydze i Pradze.
Rada programowa
Biblioteka Główna Uniwersytetu Szczecińskiego
dr hab. prof. Radosław Gaziński – przewodniczący Rady Programowej Bibliotekarza Zachodniopomorskiego
Książnica Pomorska
Lucjan Bąbolewski – dyrektor
Uniwersytet Szczeciński
dr hab. prof. US Robert Cieślak
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
dr hab. prof. UAM Mirosław Górny
Uniwersytet Szczeciński
prof. dr hab. Kazimierz Kozłowski
Koszalińska Biblioteka Publiczna
Andrzej Ziemiński – dyrektor