O czasopiśmie
"Bibliotekarz Zachodniopomorski" jest czasopismem branżowym środowiska bibliotekarskiego, wydawanym w Ksiąznicy Pomorskiej. Ukazuje się od 1959 roku i stanowi forum wymiany poglądów bibliotekarzy z regionu.
W pierwszych latach istnienia drukowano w nim głównie artykuły instrukcyjno-szkoleniowe poświęcone technice pracy bibliotecznej. Po roku 1970 dodano publikacje dotyczące badań nad czytelnictwem, informacją naukową i bibliografią regionalną. Publikujemy opracowania dotyczące m.in. historii bibliotek, ciekawszych księgozbiorów, czytelnictwa czy biblioterapii. Sporo miejsca staramy się także poświęcać rosnącej roli informatyki w działalności bibliotek, jak również nowoczesnym metodom zarządzania informacją. Na łamach „Bibliotekarza Zachodniopomorskiego” propagowana jest współpraca biblioteczna z zagranicą. Prezentujemy też życie kulturalne, literackie i naukowe regionu. Czasopismo udostępnia swoje łamy pracownikom bibliotek publicznych, uniwersyteckich oraz szkolnych, stając się płaszczyzną wymiany doświadczeń zawodowych. Warto zwrócić uwagę na zamieszczaną w poszczególnych numerach „Kronikę działalności Bibliotek i Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich”, która – dokumentując wszystkie ważniejsze wydarzenia z działalności placówek bibliotecznych – jest nieocenioną pomocą w rejestracji i odtwarzaniu dziejów bibliotek i życia kulturalnego regionu.
Przez 50 lat istnienia „Bibliotekarz Zachodniopomorski” przechodził ewolucję szaty graficznej oraz zawartości treściowej. Od 2009 roku Redakcja podjęła decyzję o poszerzeniu ramówki m.in. o tekst naukowy oraz zwiększeniu ilości materiałów graficznych. Dzięki strukturom Zachodniopomorskiej Biblioteki Cyfrowej udostępniliśmy również pismo w Internecie w postaci plików pdf. Oprócz kwartalnika, od kilku lat w serii „Bibliotekarza Zachodniopomorskiego” publikowane są materiały pokonferencyjne i monografie.
Pismo dociera do bibliotek publicznych województwa zachodniopomorskiego, bibliotek wchodzących w skład Zachodniopomorskiego Porozumienia Bibliotek, niektórych bibliotek naukowych i publicznych w Polsce. W formie wymiany międzybibliotecznej trafia za granicę m.in. do bibliotek w Waszyngtonie, St. Petersburgu, Lubece, Marburgu, Berlinie, Greifswaldzie, Rydze i Pradze.