Wydarzenia
Stocznia Remontowa PARNICA - uratować od zapomnieniaMiejsce: Sala Kolumnowa, wstęp wolny
Wystawa poświęcona nieistniejącej już jednej ze szczecińskich stoczni. Będzie tu można zobaczyć liczne fotografie, dokumenty, plany, dyplomy okolicznościowe i odznaczenia pracownicze. Materiały te pochodzą ze zbiorów Czesława Dziembaja (wieloletniego pracownika "Parnicy" i pomysłodawcy wystawy), Stanisława Krzywickiego (Szefa Infrastruktury i Logistyki Makrum S.A), Bogusława Sybisa (założyciela "Parnicy" i pierwszego jej dyrektora), jak również Książnicy Pomorskiej i Archiwum Państwowego w Szczecinie. Wystawa przypomina skomplikowane dzieje tej szczecińskiej stoczni aż do ogłoszenia jej upadłości w r. 1999.
Początki stoczni sięgają 1946 r., kiedy to powstała Odlewnia Żeliwa i Metali Kolorowych przekształcona w latach 50-tych w Szczecińską Fabrykę Sprzętu Okrętowego, z której w 1964 r. utworzono Stocznię Remontową "Parnica".
Stocznia "Parnica" oprócz remontów, które stanowiły zasadniczą część jej działalności, zajmowała się również budową mniejszych jednostek, prowadziła przebudowy i modernizacje statków. Mało kto pamięta, że to właśnie "Parnica" jako pierwsza w Szczecinie rozpoczęła falę strajków w sierpniu 1980 r.
Wystawa powstała dzięki dofinansowaniu szczecińskiego Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, spółki Navigar Deneko-Garbień oraz Czesława Dziembaja. Będzie ją można oglądać w dniach 7-28.04.2010 r. w Sali Kolumnowej Książnicy Pomorskiej.