Zbiory harbińskie
Unikatowa kolekcja harbinianów jest darem szczecińskiego Klubu Harbińczyków, którego członkowie w grudniu 2004 roku uroczyście przekazali Książnicy Pomorskiej zespół niezwykłych dokumentów, fotografii, przedmiotów, spisanych osobistych relacji związanych z życiem licznej polskiej diaspory skupionej w chińskim mieście Harbin w Mandżurii. Na skutek zmian politycznych po II wojnie światowej Polacy opuszczali Chiny. W 1949 roku z Chin do Szczecina przybyła grupa licząca 800 osób, a ponad 500 z nich na miejsce swego dalszego życia zdecydowało się wybrać Szczecin. Dlatego właśnie w Szczecinie znajduje się najpełniejszy i najciekawszy zbiór harbinianów.
W październiku 2008 roku odbyła się w Książnicy Pomorskiej konferencja „Polskie ślady na Dalekim Wschodzie. Polacy w Harbinie”, a jej plonem jest publikacja wydana przez Książnicę Pomorską o tym samym tytule.
W czerwcu 2010 r. z inicjatywy Książnicy Pomorskiej odbyło się w Połczynie-Zdroju sympozjum naukowe „Konstanty Symonolewicz – orientalista, dyplomata, opiekun Polonii Mandżurskiej”. Imprezą towarzyszącą konferencji było odsłonięcie nagrobka konsula Symonolewicza na tamtejszym cmentarzu. Uczestnikami uroczystości byli m.in. członkowie rodziny K. Symonolewicza (wnuk i prawnuk), którzy ofiarowali do zespołu harbinianów materiały związane z działalnością dyplomaty. Pokłosiem konferencji jest publikacja „Konstanty Symonolewicz – orientalista, dyplomata, opiekun Polonii Mandżurskiej” pod red. Adama Winiarza (Szczecin 2012).
We współpracy z działającym w Szczecinie Klubem Harbińczyków odbyła się w Książnicy Pomorskiej w dniu 29 maja 2012 r. sesja popularnonaukowa „Mandżuria i polski Harbin”. Dzięki apelowi , rozesłanemu do polskich harbińczyków oraz do czasopism polonijnych, kolekcja harbinianów w Książnicy Pomorskiej stale się powiększa.