Wydarzenia
My i oni. Historia, kultura, literatura - spotkanie z pisarzem Arturem Danielem LiskowackimPlace: Sala im. Zbigniewa Herberta
Zapraszamy na spotkanie z pisarzem Arturem Danielem Liskowackim, który w swojej twórczości literackiej zajmuje się m.in. historią Pomorza, niemiecką przeszłością Szczecina i wzajemnymi polsko-niemieckimi relacjami.
Tym zagadnieniom poświęcił on wiersze "Atlas ptaków polskich" (1994), eseje "Ulice Szczecina" (1995), "Cukiernica pani Kirsch" (1998), powieść "Eine kleine" (2000), eseje "Pożegnanie miasta i inne szkice z pamięci" (2002). Przedmiotem rozmowy będą m.in. zmiany postrzegania miasta na przestrzeni dziesięcioleci, procesy poznawania i oswajania jego przeszłości, uczenie się życia na pograniczu, kontakty z sąsiadami po drugiej stronie granicy.
Spotkanie poprowadzi dr hab. Ewelina Kamińska-Ossowska, prof. US.
Wybrane wiersze i fragmenty prozy Artura Daniela Liskowackiego zaprezentują studentki i studenci Koła Germanistów ZUNGE.
Jest to wydarzenie towarzyszące prezentowanej do 14.12.2024 r. w Książnicy Pomorskiej wystawie „Uczcie się polskiego!” Solidarność, NRD i Stasi / „Lernt Polnisch!” Solidarność, die DDR und die Stasi.
Artur Daniel Liskowacki (ur. 1956 w Szczecinie) - pisarz; prozaik, poeta, eseista i dramaturg; od roku 1978 dziennikarz (w latach 2008-2010 prezes i redaktor naczelny "Kuriera Szczecińskiego") - publicysta i krytyk teatralny. Wydał ponad trzydzieści książek - w tym m.in. powieści "Eine kleine" (2000), wyd. niemieckie "Sonate für S." (2006) - która znalazła się w finale Nagrody Literackiej NIKE 2001 i "Mariasz" (2009) - nominowanej do Europejskiej Nagrody Literackiej oraz tomu opowiadań "Hotel Polski" (2020), za który otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego "Jantar". W roku 2000 został uhonorowany Nagrodą Artystyczną Miasta Szczecina, a w roku 2001 tytułem Ambasadora Szczecina. W roku 2013 przyznano mu Nagrodę Fundacji im. Władysława i Nelli Turzańskich (Kanada) „za szczególne osiągnięcia dla kultury polskiej". Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (w latach 1996-1999 prezes szczecińskiego oddziału SPP) oraz ZAiKS-u. Prezes Fundacji Literatury im. Henryka Berezy.
dr hab. Ewelina Kamińska-Ossowska, prof. US w zakresie literatury niemieckojęzycznej w Instytucie Literatury i Nowych Mediów Uniwersytetu Szczecińskiego. Studia germanistyki na Uniwersytecie Szczecińskim, doktorat na Uniwersytecie Wrocławskim w 1998 roku: "Polnische Motive im deutschen Kinder- und Jugendbuch nach 1945" (Dortmund 2001), w 2011 roku habilitacja na Uniwersytecie Gdańskim: "Erinnerte Vergangenheit – inszenierte Vergangenheit. Deutsch-polnische Begegnungsräume Danzig/Gdańsk und Stettin/Szczecin in der polnischen Prosa im Kontext der Wende von 1989" (Szczecin 2009). Zainteresowania badawcze: literatura dziecięca i młodzieżowa, literatura pamięci, przedstawianie wzajemnych relacji niemiecko-polskich we współczesnej literaturze niemieckiej i polskiej (zwłaszcza pomorskiej), historia literatury i kultury niemieckiej w kontekście komunikacji międzykulturowej, twórczość Tankreda Dorsta.