Wydarzenia
Tym, którzy odeszli...Miejsce: półpiętro między II a III p. od ul. Dworcowej
Każdego roku w listopadzie przypominamy sylwetki zmarłych przedstawicieli szczecińskiego środowiska literackiego.
W tym roku mija 35. rocznica śmierci Marii Kureckiej (1920-1989) tłumaczki literatury głównie niemieckiej, ale również angielskiej i francuskiej. Ze Szczecinem była związana od końca lat 40.do połowy lat 50., gdzie wraz z mężem Witoldem Wirpszą mieszkała. W tym czasie była opiekunką koła młodych szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich. W połowie lat 50. wyjechała z rodziną do Warszawy. W latach 70. osiadła w Berlinie, gdzie prowadziła ożywione życie literackie i kulturalne, tam też zmarła.
25 lat temu zmarł przedwcześnie Mirosław Lalak (1955-1999), polonista, krytyk literacki, teoretyk i historyk literatury, adiunkt w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Szczecińskiego, założyciel i redaktor dwumiesięcznika kulturalnego „Pogranicza”, autor wielu artykułów krytyczno-literackich i kilku książek.
20 lat minęło od śmierci Bogdana Czubasiewicza (1937-2004), dziennikarza „Głosu Szczecińskiego”, związanego ze Szczecinem od końca lat 40. pisarza marynisty, reportera, którego pasją było morze. Uczestniczył w wielu wyprawach dalekomorskich i ekspedycjach naukowo badawczych. Był autorem kilkunastu książek. Ostatnią była powieść „We mgle”, wydana została już pośmiertnie przez Książnicę Pomorską w 2005 roku.
10 lat upływa od śmierci Erazma Kuźmy (1926-2014) teoretyka i historyka literatury, profesora, wychowawcy kilku pokoleń polonistów, dyrektora Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Szczecińskiego, autora licznych artykułów zamieszczanych w prasie ogólnopolskiej, redaktora i współautora wielu monografii. Jego pasją był ekspresjonizm zarówno polski jak i europejski. Od 1993 roku był członkiem Komitetu Nauk o Literaturze Polskiej PAN.