Wydarzenia
Galeria Jednego Obrazu: Iwona Markowicz-Winiecka - KanikułyMiejsce: hol przy Czytelni Głównej
W Galerii Jednego Obrazu prezentujemy akryl Iwony Markowicz-Winieckiej Kanikuły ' 2023.
Autorka o pracy:
"Wystawiony w Książnicy Pomorskiej obraz zatytułowany „Kanikuły” został stworzony na tę, konkretną prezentację. Malowany i przemalowywany w okresie budzącej się do życia natury, skończony w 32-stopniowym upale. Powstał z inspiracji nadchodzących wakacji, które jednocześnie będą czasem wystawy. Bohaterami są bliskie mojemu sercu dzieci, ich fascynacje przyrodą i muzyką. Niech pozostaje w nas ta dziecięca wakacyjna radość. Życzę dobrych i radosnych kanikuł".
IWONA MARKOWICZ-WINIECKA
Urodziła się 1956 roku w Szczecinie. W latach 1981-1986 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu na Wydziale Wychowania Plastycznego. Malarstwo studiowała pod kierunkiem prof. Wacława Twarowskiego, grafikę pod kierunkiem
prof. Andrzeja Załeckiego i w pracowni prof. Lucjana Mianowskiego. W 1986 r. uzyskała dyplom magistra wychowania plastycznego. W styczniu 2002 r. została członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków (Oddział w Zielonej Górze, a obecnie Oddział w Szczecinie).
ZATRUDNIENIE
Pracowała na stanowisku plastyka w gorzowskich Zakładach Włókien Chemicznych Stilon w Muzeum Zakładowym (obecnie MOS i BWA), jako nauczyciel plastyki m.in. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej (Instytut Humanistyczny) w Gorzowie Wlkp. Obecnie współpracuje ze „Strefą Rysunku” w Zielonej Górze.
TWÓRCZOŚĆ
Bierze udział w wystawach zbiorowych, a od 1981 roku wystawia indywidualnie.
Od 1996 roku uczestniczy w malarskich plenerach i sympozjach artystycznych. Tworzy
w zakresie malarstwa, rysunku i projektowania graficznego. Zrealizowała ponad 20 wystaw indywidualnych, uczestniczyła w ponad sześćdziesięciu ogólnopolskich i międzynarodowych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.
WAŻNIEJSZE REALIZACJE STAŁE:
1992 – projekt zagospodarowania terenu przy Muzeum ZWCh „Stilon” w Gorzowie Wlkp.
1998-2001 – projekty dla II Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie Wlkp.: projekt patio, ściany reprezentacyjnej, portret patronki Liceum – Marii Skłodowskiej-Curie, projekty medalu i płyty pamiątkowej na 50-lecie i 60-lecie II LO w Gorzowie Wlkp; malarstwo monumentalne – fresk „Rozesłanie” w kaplica w parafii Pięciu Braci Męczenników w Gorzowie Wlkp.; projekty logo.
Projekty artystyczne – malarstwo: Moim Dzieciom, Genessis, Portret Anioła.
Prace w zbiorach: BWA / Gorzów Wielkopolski; Muzeum Regionalne / Barlinek; Adjara Art., Muzeum / Batumi; Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna - Galeria Sztuki Regionalnej / Gorzów Wlkp., zbiory prywatne w kraju i na terenie Niemiec, Norwegii, Włoch, Gruzji, Australii.
O TWÓRCZOŚCI ARTYSTKI
"Uprawia malarstwo zbudowane na tonalnych delikatnych zestawieniach barwnych. Nie chodzi tu o czystą grę formalną, a raczej znaczenie i wartość symbolu." (Paweł Lasik).
"Obraca się w tematyce wzniosłej, bo nie ma nic bardziej wzniosłego jak odnajdywanie coraz to nowych zjawisk i uzależnień we współczesności: człowiek – przyroda, przyroda – człowiek. W technice olejnej, akrylu, jak i technice indywidualnej wypowiada się w kolorycie wyszukanym i szlachetnym". (Stanisław Mazuś).
"Artystka ta jak mało kto potrafi zwykłe zdarzenie nasycić własną emocjonalnością i wynieść do rangi dzieła sztuki." (Andrzej Haegenbarth).
"Jedna z ciekawszych gorzowskich artystek-malarek. Autorka intrygującego cyklu ezoterycznych rysunków, ciepłych portretów małych dzieci." (Renata Ochwat)
W 2002 r. odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi. W 2016 roku otrzymała stypendium z dziedziny sztuk wizualnych od Prezydenta Miasta Gorzowa.
PUBLIKACJE:
„Dziedzictwo kulturowe regionu gorzowskiego III ”,(„Plenery Malarskie jako forma spotkań środowiska artystycznego w regionie”), Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Gorzowie Wielkopolskim, 2006
_____________________
kurator Galerii Jednego Obrazu
w Książnicy Pomorskiej
art. plastyk Grażyna Gawęda