Wydarzenia
Jubileusz 80. urodzin prof. dr. hab. Kazimierza KozłowskiegoMiejsce: Sala im. Zbigniewa Herberta
Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Szczecinie, Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego, Książnica Pomorska oraz Wydawnictwo KAdruk mają zaszczyt zaprosić na Jubileusz 80. urodzin prof. dr. hab. Kazimierza Kozłowskiego. Uroczystość odbędzie się 27 października 2022 r. o godz. 17.00 w Sali im. Zbigniewa Herberta.
Prof. Kazimierz Kozłowski urodził się 13 października 1942 roku w Podlipkach, w byłym woj. wileńskim (obecnie obwód witebski na Białorusi). Ukończył Studium Nauczycielskie w Poznaniu, a następnie studiował historię w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku. W 1980 roku w Instytucie Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych, a w 1995 roku habilitację. W 1999 roku został mianowany profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Szczecińskiego, a w 2004 roku otrzymał tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych.
Profesor swą drogę zawodową rozpoczął od pracy w szkolnictwie, następnie pracował w administracji państwowej. Zainteresowania badawcze Profesora koncentrowały się wokół historii najnowszej Polski i Pomorza Zachodniego. W jego dorobku naukowym na szczególna uwagę zasługują publikacje dotyczące historii regionu: "Pierwsze dziesięć lat władzy politycznej na Pomorzu Zachodnim (1945–1955)" (Warszawa-Szczecin 1994), "Od października'56 do grudnia'70. Ewolucja stosunków społeczno-politycznych na Wybrzeżu (1956–1970)" (Szczecin 2002), "Pomorze Zachodnie 1945–2010. Społeczeństwo – władza – gospodarka – kultura(Szczecin 2012)".
Ważnym obszarem aktywności naukowej Kazimierza Kozłowskiego było wydawanie źródeł do historii Pomorza Zachodniego. Profesor dużą wagę przykładał do działalności wydawniczej oraz popularyzatorskiej. Był inicjatorem i organizatorem wielu sesji naukowych i popularnonaukowych oraz wystaw dokumentów archiwalnych.
W 1975 r. objął stanowisko dyrektora ówczesnego Wojewódzkiego Archiwum Państwowego (obecnie Archiwum Państwowe) w Szczecinie. Funkcję tę pełnił przez 32 lata. Od 1980 roku był również nauczycielem akademickim, najpierw w Wyższej Szkole Pedagogicznej, a później na Uniwersytecie Szczecińskim. W latach 1975 – 2003 był wiceprezesem szczecińskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz przez jedną kadencję członkiem Zarządu Głównego PTH. Jest związany również ze Stowarzyszeniem Archiwistów Polskich, Szczecińskim Towarzystwem Naukowym oraz Instytutem Kaszubskim.