Wydarzenia
Wykład ONLINE: prof. dr hab. Radosław Gaziński: Tradycje akademickie PomorzaMiejsce: ONLINE: facebook.com/ksiaznicapomorska
Zapraszamy do wysłuchania szóstego wykładu z cyklu „Przekroje i zbliżenia. Wykłady Markiewiczowskie”, który we wtorek 3 listopada 2020 o godz. 17.00 będzie transmitowany na stronie facebook.com/ksiaznicapomorska.
W roku 2011 Książnica Pomorska stała się właścicielem liczącej ok. 40 tys. woluminów biblioteki naukowej wybitnego polskiego literaturoznawcy prof. Henryka Markiewicza. W skład zakupionej kolekcji, oprócz księgozbioru, weszły także rękopiśmienne archiwalia i korespondencja uczonego. Henryk Markiewicz odszedł
31 października 2013 r. w Krakowie, a w 2014 roku dla uczczenia pamięci zmarłego jedna z sal Muzeum Literackiego Książnicy Pomorskiej otrzymała jego imię. Począwszy od kolejnego roku, w terminie zbliżonym do rocznicy śmierci profesora Markiewicza, Książnica Pomorska organizuje wykład znanego humanisty polskiego, kontynuując cykl zatytułowany "Przekroje i zbliżenia. Wykłady Markiewiczowskie". Wystąpienia w ramach cyklu mieli już kolejno: prof. dr hab. Andrzej Mencwel (Uniwersytet Warszawski), prof.dr hab. Małgorzata Książek-Czermińska (Uniwersytet Gdański), prof. dr hab. Anna Legeżyńska (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu), prof. dr hab. Anna Łebkowska (Uniwersytet Jagielloński) i prof. dr hab. Inga Iwasiów (Uniwersytet Szczeciński).
Tegoroczny "Wykład Markiewiczowski", zatytułowany "Tradycje akademickie Pomorza", odbędzie się 3 listopada o godz. 17:00. Zaproszenie do jego wygłoszenia przyjął prof. dr hab. Radosław Gaziński - polski historyk, profesor nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Szczecińskiego. Profesor Gaziński był w przeszłości także dyrektorem Biblioteki Uniwersyteckiej, a z Książnicą Pomorską łączy go funkcja przewodniczącego działającej przy bibliotece Rady Naukowej. Zainteresowania naukowe prof. Gazińskiego dotykają m.in. przeszłości Pomorza, w tym zagadnień związanych z funkcjonowaniem bibliotek na tym terenie. Temat tegorocznego wykładu wynika nie tylko z zainteresowań naukowych Prelegenta, ale nawiązuje także do pasji bibliofilskiej profesora Markiewicza i do 35. rocznicy powstania Uniwersytetu Szczecińskiego.