„Il mondo familiare”. Rodzinny świat Czesława Miłosza (1911-2011)
W roku Czesława Miłosza Książnica Pomorska realizuje projekt: „Il mondo familiare”. Rodzinny świat Czesława Miłosza (1911-2011). Pierwsza część projektu ma na celu popularyzację twórczości Czesława Miłosza na Pomorzu Zachodnim poprzez cykl imprez kulturalnych, naukowych i edukacyjnych. Druga część projektu to międzynarodowy kongres w Rzymie na Uniwersytecie La Sapienza, poświęcony analizie twórczości Czesława Miłosza przy udziale krajowych i międzynarodowych literaturoznawców oraz tłumaczy wraz z towarzyszącymi warsztatami i wydarzeniami kulturalnymi.
Z okazji 100. Rocznicy urodzin Czesława Miłosza, w ramach pierwszej części projektu, przygotowywany jest cykl imprez pn. „Aż Miło...sz”. Celem zasadniczym podjętych działań ma być popularyzacja poezji polskiej w ogóle, a poezji Czesława Miłosza w szczególności.
1 marca 2011 r. – otwarcie w Książnicy Pomorskiej wystawy „Czesław Miłosz. Między Wschodem a Zachodem”
17-18 marca 2011 r. – organizowana w Książnicy Pomorskiej konferencja naukowa „Czesław Miłosz i rewolucja” z udziałem kilkunastu referentów, wernisaż fotografii „Miejsca” oraz warsztaty dla młodzieży licealnej „Miłosz live”. Konferencji towarzyszy wystawa „Czesław Miłosz. Między Wschodem a Zachodem”. Na przełomie listopada i grudnia 2011 r. ukaże się publikacja pokonferencyjna.
21 marca 2011 – biesiada poetycka „Wagary z poezją” z Czesławem Miłoszem jako patronem.
Wrzesień 2011 – gra miejska po Szczecinie „Śladami Miłosza i jego przyjaciół”. Podczas gry uczestnicy będą mieli za zadanie zdobyć jak najwięcej informacji na temat pobytu Miłosza w Szczecinie, zapoznać się z twórczością poety a także przybliżyć wiedzę na temat warunków w jakich powstawała literatura polska XX wieku w kraju i na emigracji. Podczas gry zostanie nakręcony film dokumentalny przedstawiający zmagania uczestników gry.
Zorganizowanie światowego kongresu to druga część projektu. Tytuł kongresu przywołuje problem tożsamości i „poszukiwania ojczyzny”, politycznego i duchowego wygnania, emigracji, spotykania się i splatania kultur. Pomysł realizacji celu, założonego w ogłoszonym programie MKiDN, zakładającego propagowanie dzieła i myśli Czesława Miłosza oraz polskiej twórczości literackiej za granicą zrealizowany zostanie głównie za sprawą osobistego uczestnictwa w Kongresie najwybitniejszych uczonych oraz badaczy z różnych zakątków świata. Rolą Książnicy Pomorskiej, jako jednej z największych bibliotek polskich, będzie w szczególności merytoryczna, kuratorska opieka w zakresie organizacji wystawy, złożonej z wyboru oryginalnych publikacji i tłumaczeń dzieł Czesława Miłosza na języki obce, jak również współpraca o charakterze edytorsko-wydawniczym, związana z przygotowaniem polsko-włoskiej publikacji naukowej, prezentującej wyniki debaty badawczej, jaka będzie miała miejsce podczas Kongresu.
Wartość projektu wynosi 97 344 zł brutto.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.