Zaproś do Czytlandii, czyli jak upowszechniać literaturę dziecięcą i młodzieżową
Książnica Pomorska w maju 2018 r. rozpoczęła realizację projektu Zaproś do Czytlandii, czyli jak upowszechniać literaturę dziecięcą i młodzieżową w ramach programu Partnerstwo dla książki, dofinansowanego ze środków Instytutu Książki oraz ze środków finansowych otrzymanych z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.
Projekt obejmuje przeprowadzenie 13 szkoleń połączonych z warsztatami dla bibliotekarzy bibliotek publicznych województwa zachodniopomorskiego.
Tematyka szkoleń uwzględnia potrzeby zgłaszane przez bibliotekarzy i będzie sprzyjać tworzeniu pozytywnego wizerunku biblioteki jako miejsca nowoczesnego i zapewniającego atrakcyjne formy pracy i spędzania czasu wolnego. Spójna tematycznie koncepcja zadania „Zaproś do Czytlandii…”, pozwoli bibliotekarzom uczestniczącym w szkoleniach zdobyć wiedzę, jak upowszechniać literaturę dziecięcą i młodzieżową, ma sprzyjać zachęceniu dzieci i młodzieży do czytania wartościowej literatury i korzystania z atrakcyjnych zajęć w bibliotekach. Czytanie ma stać się modną alternatywą spędzania czasu, a biblioteka miejscem poznawania nowych ludzi poprzez realizację zadań i projektów, w tym własnych inicjatyw.
Wszystkie zaplanowane w zadaniu szkolenia i warsztaty mają na celu zapoznanie bibliotekarzy ze współczesną literaturą dla dzieci i młodzieży, sposobami dotarcia z nią do młodych ludzi, propozycjami atrakcyjnych zajęć. Istotne jest pokazanie nowoczesnych narzędzi funkcjonujących w wirtualnej przestrzeni Internetu, z których mogą korzystać bibliotekarze, aby zachęcić do korzystania z oferty bibliotek i odpowiadać na potrzeby dzieci i młodzieży w swoich miejscowościach.
Realizacji zadania sprzyjać będą konsekwentnie od lat prowadzone przez Książnicę Pomorską szkolenia na temat prawidłowej selekcji księgozbiorów. Takie działania mają przyczyniać się do eksponowania odnowionych, w znacznej mierze dzięki programom dotacyjnym, atrakcyjnych księgozbiorów bibliotek oraz do pozyskiwania przestrzeni dla młodych użytkowników.
Realizacja zadania m.in. ułatwi bibliotekarzom dobór odpowiedniej literatury do bibliotek i prowadzenie zajęć, które będą atrakcyjne dla dzieci i młodzieży.
Podczas szkoleń, bibliotekarze skorzystają z wiedzy i umiejętności uznanych specjalistów i wykładowców jak prof. Grzegorz Leszczyński, dr Weronika Kostecka czy dr Michał Zając.
Swoimi doświadczeniami podzielą się też praktycy, na co dzień prowadzący warsztaty dla dzieci i młodzieży, np. Małgorzata Narożna, właścicielka autorskiej księgarni dla dzieci FiKa w Szczecinie, w której przeprowadza się autorskie projekty, spotkania czytelnicze, warsztaty i zajęcia dla najmłodszych.
W projekcje zorganizowane zostaną następujące szkolenia i warsztaty:
- Najnowsza proza wobec dylematów młodzieży. Problemy obyczajowe i moralne, poszukiwanie tożsamości, życie na krawędzi śmierci - prof. Grzegorz Leszczyński,
- Nowoczesna książka dla dziecka - od szaleństwa do mądrości - prof. Grzegorz Leszczyński,
- Literatura dla dzieci i młodzieży wobec kultury popularnej - dr Weronika Kostecka,
- Wielokulturowość w literaturze dla dzieci i młodzieży - dr Weronika Kostecka,
- Co media społecznościowe mówią o naszych czytelnikach? Facebook, Youtube, blogi jako wsparcie w rozpoznaniu najważniejszych potrzeb i gustów młodych czytelników - dr Michał Zając,
- Książki dla dzieci i młodzieży w epoce rewolucji cyfrowej - dr Michał Zając,
- Jak ciekawie opowiadać o książkach - Anna Sabiłło,
- Literatura dziecięca. Najnowsze tendencje rozwojowe książki dla dzieci i młodzieży. Pedagogika zabawy pracy z książką. Warsztat z książką obrazkową - Małgorzata Narożna,
- Zróbmy sobie książkę - warsztaty plastyczne dla bibliotekarzy - Hanna Dąbrowska,
- Gdzie są młodzi czytelnicy? -Tomasz Kobylański, Marcin Mołoń.