Bibliotekarz w formie. Zrównoważony rozwój dla siebie i lokalnej społeczności
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica w Szczecinie otrzymała dofinansowanie ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki 2024” na realizację projektu „Bibliotekarz w FORMIE. Zrównoważony rozwój dla siebie i lokalnej społeczności”.
W ramach zadania dla bibliotekarzy województwa zachodniopomorskiego zorganizowane i przeprowadzone zostaną warsztaty, które skupiać się będą na dobrostanie bibliotekarzy. Obejmować będą szeroki zakres obszarów, w tym umiejętności zarządzania czasem, rozbijanie stereotypów płciowych w zawodzie bibliotekarza, promowanie zdrowego środowiska pracy, asertywne komunikowanie, redukcję stresu oraz zapobieganie wypaleniu zawodowemu.
Dodatkowo tematyka skupiać się będzie na kwestiach efektywnego wypoczynku czy odkrywania i rozwijania pasji oraz budowania silnych relacji zespołowych, co przyczyni się do lepszego funkcjonowania biblioteki i pozytywnego wpływu na lokalną społeczność.
Uczestnicy warsztatów skorzystają z umiejętności, doświadczenia oraz wiedzy profesjonalistów i trenerów, pracujących między innymi z bibliotekarzami. Przyczyni się to w znacznym stopniu do stworzenia środowiska pracy sprzyjającego rozwojowi osobistemu bibliotekarzy, co w efekcie podniesie jakości usług oferowanych przez bibliotekę dla społeczności lokalnej.
Ponadto w ramach przerw między zajęciami przeprowadzone zostaną ćwiczenia, których celem będzie min. zachęcenie uczestników do wspólnych rozmów i poznawania swoich mocnych i słabych stron. Będąc Face-to-face naturalnie tworzą się gotowe narzędzia dzięki którym odkrywać można wspólne zainteresowania, budować silne więzi międzyludzkie a także poznawać się w mniej zobowiązującej formule.
Warsztaty realizowane zostaną w terminie od czerwca 2024 r. do listopada 2024 r.
Tematyka zaplanowanych 11 warsztatów obejmować będzie:
- efektywne zarządzanie czasem w bibliotece - warsztaty skierowane do pracowników bibliotek jednoosobowych;
- łamanie stereotypów płciowych w pracy bibliotekarza - warsztaty skierowane do mężczyzn pracujących w bibliotekach publicznych;
- warsztaty opierające się na nauce asertywnego komunikowania w środowisku pracy;
- praktyczne strategie rozwiązywania konfliktów;
- redukcja stresu i zwiększanie produktywności;
- siła zespołu - jak efektywnie współpracować? - rozwijanie umiejętności interpersonalnych oraz budowanie efektywnych relacji w zespole. Warsztaty skierowane do pracowników bibliotek kilkuosobowych;
- strategie przeciwko wypaleniu zawodowemu.