Biuletyn Informacji Publicznej Instytucja Kultury Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego

Wydarzenia

Spotkanie z Rafałem Podrazą poświęcone Magdalenie Samozwaniec
Data: 20 października 2014, godz. 17:00
Miejsce: Sala Stefana Flukowskiego

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Rafałem Podrazą, poświęcone życiu i twórczości Magdaleny Samozwaniec w poniedziałek 20 października 2014 o godz. 17 do Sali Stefana Flukowskiego.

 „Moich listów nie pal”.  Listy do przyjaciół i rodziny” to zbiór niepublikowanych dotąd listów Magdaleny Samozwaniec z domu Kossak, siostry Marii Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej. Do druku przygotował je Rafał Podraza,  cioteczny wnuk poetki i autor książek poświęconych obu pisarkom. Publikacja ukazała się w 120. rocznicę urodzin pisarki. Zawiera listy Magdaleny Samozwaniec do najbliższych i przyjaciół, wśród których znaleźli się m. in.: Julian Przyboś, Jarosław Iwaszkiewicz, Artur Maria Swinarski, Jan Brzechwa czy Kazimiera Iłłakowiczówna.

 „Listy ciotki Madzi są zabawne, gorzkie, intymne, czasem szokujące, ale też złośliwe, jak przystało na pierwszą damę polskiej satyry. Samozwaniec nie oszczędza nikogo. Obrywa się mężowi i siostrze, kuzynce Zofii Kossak i wielu innym wybitnym przedstawicielom kultury polskiej drugiej połowy XX wieku. Wielkie ukłony w kierunku Rafała Podrazy wnikliwe przypisy, podanie w bardzo przystępny sposób, bezwzględnie podnoszą wartość książki”.

Teresa Kossak