Wydarzenia

Grabowo - gawęda o samodzielnym niegdyś mieście
Data: 12 stycznia 2016, godz. 17:00
Miejsce: Sala im. Zbigniewa Herberta

Książnica Pomorska i Stowarzyszenie Rozwoju i Edukacji "Lider" zapraszają na wykład dr. hab. Dariusza Wybranowskiego Grabowo - gawęda o samodzielnym niegdyś mieście we wtorek 12.01.2016 r. o godz. 17.00 w Sali im. Zbigniewa Herberta.

Na spotkaniu zorganizowanym z cyklu „Cudze chwalimy a i swoje znamy, czyli Spotkania Pomorzoznawczedr  hab. Dariusz Wybranowski, pracownik naukowy Instytutu Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego, przedstawi dzieje szczecińskiego Grabowa.

Ta leżąca nad Odrą, na osiedlu Drzetowo-Grabowo część Szczecina wzmiankowana była już w źródłach z 1243 r. (dokument księcia Barnima I o płaceniu dziesięciny klasztorowi cysterek w Szczecinie). W 1551 r. książę Barnim IX  przeniósł tu swój dwór,  przebudowując dawny klasztor kartuzów na Oderburg  (Zamek Odrzański).  W Grabowie znajdowała się też siedziba szczecińskiej loży masońskiej ("Pod Trzema Cyrklami”).

O tych wszystkich ciekawostkach związanych z historią Grabowa, a także o współczesnym nazewnictwie i o tym, jak granice dzisiejszych osiedli mają się do tych sprzed wieków, będzie opowiadał podczas spotkania dr hab. Dariusz Wybranowski.