Biuletyn Informacji Publicznej Instytucja Kultury Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego

Bibliotekarz poleca

Komórka
Autor: Ingo Schulze
ISBN: 978-83-7414-578-7

"...Trzynaście życiowych epizodów. Trzynaście niezwykłych tekstów o  zwykłych ludziach. Trzynaście rozdziałów opowieści o szczęściu, przywiązaniu, o drodze twórczej i o sposobach wyrażania uczuć i emocji.

Schulze stworzył opowiadania pozornie bardzo proste. Równie pozornie te utwory są bardzo statyczne i pozbawione emocji. Myślę jednak, że „Komórka” to zbiór tekstów silnie oddziałujących na odbiorcę i wykorzystujących do tego minimum środków wyrazu. Dla tego niezwykłego połączenia formalnej prostoty i znaczeniowej głębi warto poznać najnowsze dokonanie niemieckiego prozaika[...]

„Komórka” ukazuje również, jak różnie można rozumieć pojęcie narratora i jak bardzo opowiadający historię może manipulować emocjami odbiorcy. Wiele z tych tekstów zawiera intrygujące puenty i wiele z nich rozpoczyna się tak naprawdę w momencie końca. Schulze opowiada trzynaście razy o podobnych problemach, ale za każdym razem zaskakuje kreacją tego, który opowiada oraz niedopowiedzeniami, jakie kryje w sobie większość opowieści. To wszystko daje złudzenie, że wciąż jest się „wewnątrz” tego wszystkiego, co opisuje autor. I to także powód, dla którego warto poddać się specyficznemu klimatowi tej prozy.

Trzynaście opowieści. Trzynastu bohaterów. Trzynaście dowodów na to, że można opowiedzieć proste, życiowe historie w sposób daleki od prostoty..."
(Rec.: Jarosław Czechowicz; http://www.biblionetka.pl/art.aspx?id=89529)


Książka dostępna jest w Książnicy Pomorskiej sygn. N 447809; wersja oryginalna - niemiecka w Bibliotece Niemieckiej, "Haendy" sygn. GI 7400

Sprawdz dostępność w katalogu online Książnicy Pomorskiej