Biuletyn Informacji Publicznej Instytucja Kultury Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego

Bibliotekarz poleca

Szary
Autor: Monika Błądek
ISBN: 978-83-10-13110-2

Niezwykła książka dla młodzieży, rodziców i nauczycieli poruszająca problemy tolerancji  i braku zrozumienia dla problemów żyjących w każdym współczesnym społeczeństwie „dzieci innych kultur”.  

Nastoletni Szamil o czeczeńskich korzeniach wychowuje się w polskiej rodzinie zastępczej. Znajduje w niej miłość i troskliwą opiekę...niestety z racji swojego pochodzenia szkolni „koledzy”  uprzykrzają mu życie. Prowokowany przez nastolatków reaguje agresją i buntem. Zaniepokojeni opiekunowie wysyłają Szamila na wakacyjny obóz,  którego największą  atrakcją są lekcje fechtunku. Główny bohater marzący o zajęciach MMA jest nią rozczarowany, lecz mimo tego podejmuje wyzwanie. W niezwykłej scenerii średniowiecznego zamku w Ogrodzieńcu wspólnie ze swoimi rówieśnikami bierze udział w prawdziwych rycerskich turniejach, gdzie uczy się pokory, cierpliwości i pracy w grupie.  Reasumując, książka jest dobrą propozycją nie tylko dla młodzieży, ale także dla dorosłych pragnących zrozumieć problemy nastolatków i żyjących w obcym kraju imigrantów. Jej wartością jest również wzbudzenie w czytelniku refleksji nad tolerancją dla „inności”.

Walory książki potwierdza zajęcie przez nią trzeciego miejsca w kategorii wiekowej 10-14 lat w IV Konkursie Literackim im. Astrid Lidgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży.

 Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej.