Biuletyn Informacji Publicznej Instytucja Kultury Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego

II Festiwal Książki Słuchanej

Festiwal Książki Słuchanej to unikatowe wydarzenie na mapie kulturalnej Polski. Jego głównym celem jest promowanie kultury poprzez budowanie wrażliwości na odbiór literatury pięknej prezentowanej w formie książki słuchanej.

Jego pierwsza edycja miała miejsce w maju 2013 roku.
Organizatorem II Festiwalu Książki Słuchanej "Odkrywcy wyobraźni", który odbył się  w dniach 15-19 maja 2014, była Książnica Pomorska im. St. Staszica w Szczecinie.

Festiwal stworzył niepowtarzalną okazję obcowania z literaturą piękną w interpretacji wybitnych polskich aktorów. Publiczność miała wyjątkową okazję wysłuchać na żywo interpretacji dzieł literackich w ich wykonaniu oraz uczestniczyć w licznych wydarzeniach towarzyszących Festiwalowi.

W II Festiwalu udział wzięli m.in.: Artur Barciś, Andrzej Mastalerz, Mariusz Bonaszewski, Michał Ogórek, Marcin Perchuć, Marta Lipińska, Krzysztof  Kowalewski, Edyta Jungowska, Sonia Bohosiewicz, Krystyna Czubówna, Sławomira Łozińska, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Dorota Segda, Krystyna Czubówna, Wojciech Pszoniak, Marian Dziędziel, Krzysztof Globisz, Ksawery Jasieński, Edyta Olszówka, Henryk Talar, Adam Ferency.

Dla dzieci i młodzieży zorganizowane zostały warsztaty „Aktywna książka”, „Teatr Opowiadacza” oraz „Laboratorium dźwiękowo-performatywne”, których motywem przewodnim była książka. Nadały one książce nowe znaczenia, a uczestników zabrały w artystyczną, twórczą podróż, kształtującą ich wrażliwość i estetykę.

Ciekawą inicjatywą był Czuły Barbarzyńca - Dzień z Hrabalem, cykl imprez zorganizowanych z okazji 100. rocznicy urodzin czeskiego pisarza oraz spotkania z pisarzami, m.in. z Mariuszem Urbankiem.

W ramach Festiwalu odbyły się również koncerty, spektakle teatralne i konkursy, w tym konkurs literacki „Nigdy cię nie zapomnę… Najważniejsza książka mojego życia” dla osób 50+ a także "Morskie opowieści, czyli Rejs z Kapitanem" - czytanie książki "Znaczy Kapitan" Karola Olgierda Borchardta w czasie rejsów żaglowcem "Kapitan Głowacki".

Imprezy w ramach Festiwalu odbyły się w kilku miejscach, m.in. w Książnicy Pomorskiej, w Operze na Zamku, w Teatrze Polskim i w Bibliotece Publicznej im. Joachima Lelewela w Koszalinie.

Oficjalna strona II Festiwalu Książki Słuchanej: www.ksiazkasluchana.pl.

Festiwal_logo   MKiDN_logo   NPRC_logo   IK_logo   Pomorze_Zachodnie_logo  Patronat_Marszałka_Woj. Zachodniopomorskiego  KP_logo

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego. 

 

Pliki:

Program_Festwialu-imprezy_w_Książnicy_Pomorskiej - typ: Plik
Wystawa_Macieja_Kłosia - typ: Plik
Laboratorium_dźwiękowo-perfprmatywne_zaproszenie - typ: Plik
Komunikat_Szukamy_wolontariuszy - typ: Plik
Informacja_o_rostrzygnięciu_konkursu_literackiego - typ: Plik
Ogłoszenie_konkursu_Nigdy_cię_nie_zapomnę - typ: Plik
Konkurs_Nigdy_cię_nie_zapomnę_regulamin - typ: Plik
Zaproszenie_na Festiwal - typ: Plik